Rhodos je ostrov bez chybičky

Průvodce od severu k jihu a zpět

Pláž Ladiko; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Čtvrtý největší ostrov Řecka, v těsné blízkosti tureckého pobřeží. Oblíbenost ostrova je veliká a spousta turistů se sem vrací, protože tu najdou úplně vše ke spokojené dovolené. Chcete vlny a surfovat, tak jeďte na západní stranu ostrova, ubytování najdete kousek od letiště v letoviscích Ixia, Kremasti, Ialyssos. V této části ostrova jsou široké oblázkové pláže a sem tam je potřeba si pohlídat nafukovací lehátko, aby vám netancovalo po závanu větru po hladině.

Moře má nádhernou tyrkysovou barvu a v dálce jsou vidět břehy Turecka. Jediné, co by vám mohlo v této části Rhodosu vadit, jsou letadla, která přistávají za těmito letovisky, ale nic extrémního, spíš vždy vzhlédnete k nebi, abyste si typli, odkud to letadlo letí. Většina bude německých a anglických.

Pláž Kolymbia; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

U letoviska Ixia musíte počítat s tím, že mezi hotelem a pláží je rušná silnice, která spojuje hlavní město s letištěm. Blízkost hlavního města je fajn, máte postaráno o noční zábavu, nákupy a romantické křivolaké uličky v hradbách města.

Pláž letoviska Ialyssos; Zdroj: rhodos-travel.com

Město Rhodos má strategickou polohu na špici ostrova a pláže vhodné ke koupání. To se zase tak každému městu nepoštěstí a tak turisté, kteří chtějí pláž a zábavu, volí ubytování přímo ve hlavním městě. A myslím si, že pokud nevíte, jestli chcete na oblázkovou nebo písečnou pláž, tak pojedete sem. Přímo na vysutém výběžku se dělí pláž i moře. A tak se jeden den můžete válet na oblázkách a koupat se v moři Středozemním a druhý den jít na písečnou pláž a koupat se v moři Egejském.

Město je poměrně kosmopolitní, žijí tu kromě Rhodosanů i Angličané, Italové a Skandinávci. Rhodos je i významný přístav, takže o pozorování výletních lodí není nouze. Okouzlí vás místní architektura, hudba linoucí se z hradeb, sluneční paprsky, které na tomto ostrově jsou snad pořád. Sezóna začíná brzo a má nejdelšího trvání ze všech ostrovů Řecka. V říjnu tu není už tolik turistů a moře je nádherně prohřáté.

Hradby města Rhodos; Zdroj: rhodos-travel.com

Pokud budete dále postupovat po východní straně ostrova na jih, budou vás provázet po celé délce písečné a písečno-oblázkové pláže. Jezdí se skutrem nebo autem na pláž Afandou, Ladiko a opravené turecké lázně Kalithea. Ubytování zde také naleznete a nebudou to jen luxusní hotely, kterých je na Rhodosu opravdu hodně. Není špatné si vybírat ubytování třeba v Reni Koskinou, je to kousek do hlavního města a daleko od hluku.

Velká písečná pláž a rušný život je v 15 kilometrů (od hlavního města) vzdáleném Faliraki. Letovisko vás přivítá několika novými 5* hotely a poměrně velkým aquaparkem. Přímo na pláži jsou opět lepší hotely a apartmány u pláže najdete až na konci letoviska směrem na jih. Restaurace, diskotéky a bary hrají prim a zabírají první řadu u pláže. Tím pádem není potřeba ohrnovat nos nad tím, že jsou apartmány daleko, ruch do ranních hodin opilých turistů byste určitě akceptovat nechtěli, a tak je lepší dojít si k pláži 350 metrů.

Letovisko Faliraki; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

České cestovní kanceláře hojně nabízí ubytování v letovisku Kolymbia. Je potěšující, že zde naleznete i méně drahé hotely dobré úrovně a letovisko není až tak rušné. Pláže jsou tu dvě písečno-oblázkové a u nich pěkné scenérie skalních masivů. Pro rodiny s dětmi je to ideální spojení – blízkost moře a ubytování střední kategorie s all iclusive službami. Na výlety má Kolymbia strategickou polohu. Budete to mít vzdálenostně stejně jak na sever do hlavnímo města, tak na jih do Lindosu a okolí.

Krásným klidným letoviskem je letovisko Stegna. Sjedete do něj serpentínami z městečka Archangelos a budete se už při sjezdu kochat vysokými štíty skal. Jestli jste byli na Krétě, tak letovisko Plakias ho trochu připomíná. Zde je ubytování pěkně udržované, blízko pláže, není tu provoz a najdete zde apartmány.

Jak se vzdalujeme dále na jih od hlavního města, tak narazíme na známé výletní město Lindos. Vylezete na kopec, uvidíte městečko s bílými domy a vyslechnete si něco málo o historii akropole. Vykoupat se určitě jděte do zátoky svatého Petra a Pavla pod městem. Z Lindosu budete mít krásný fotky.

Letovisko Vlicha u Lindosu; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Ubytování přímo v Lindosu je poměrně drahé a připomíná vzdáleně Santorini, a to i cenou. Malebné je letoviska Vlicha na sever od Lindosu. Je tu tedy jen ubytování a žádné centrum, ale do města Lindos kousek. Je tu klid a hotely spíše pro rodiny s dětmi a páry co vyhledávají romantiku.

Čím dále pojedete od Lindosu na jih, najdete resorty u pláže, které nabízejí hlavně německé cestovní kanceláře. Okolí ale už není tak pěkné a města tu nejsou. Rhodos má oproti Krétě málo spodní vody a nejvíce to pociťuje jih ostrova. Také je klidně možné, že jim zde ke konci sezóny už nepoteče voda:-). Pokud si půjčíte auto, stačí i na den, ostrov za den projedete dokola celý, tak se zastavte na ocásku ostrova – Prasonisi. Z vršku si vyfotíte výběžek a surfaře.

Prasonisi na jihu ostrova; Zdroj:oasis-prasonisi.com

Stejně jako na severu, u hlavního města, tu najdete dvě moře a jednu stranu návětrnou, kde uvidíte zdatné surfaře a druhou stranu, kde najdete začátečníky. Mají tu postavené obytné vozy, stany a je zde občerstvení a apartmány. Pokud je odliv, dostanete se po kotníky ve vodě na protější kus pevniny, která není při přílivu pěšky dostupná.

Na západní straně ostrova z jihu na sever už hotely nenajdete, ale užijete si autenticitu krajiny a velké převýšení. Zajet si do vnitrozemí můžete sami nebo při organizovaném výletě, kdy navštívíte údolí motýlů (pozor, nočních motýlů), místní výrobnu vína a restauraci s jídlem z místní produkce – výborné jehněčí. Po cestě už zpět na sever ostrova potkáte zříceniny hradu Monolithos a Kritinia. Jestli nebudete moc unaveni, zaparkujte pod nimi a vyšlápněte nahoru. Budete mít pocit létání a krásný pohled. Možná po vás bude chtít místní důchodkyně nějaké dobrovolné vstupné. A možná jich bude po cestě na vrchol několik.

Výšlapů jde udělat mnoho, v Ialysosu na Filerimos (kostel a křížová cesta), v městě Rhodos k akropoli, v Lindosu k akropoli a na zříceniny na západním i východním pobřeží. Potápění a šnorchlování je výborné u lázní Kalithea, kde jsou k zapůjčení i lehátka u stylové kavárny.

Lázně Kalithea; Zdroj: visitrhodes.gr

Mohlo by vás zajímat...

  • Rodinný hotel Admirál

    Tento hotel na ostrově Zakynthos je dobrá volba pro strávení rodinné dovolené v hotelu na pláži a veškerým servisem. Odlety z Brna, Prahy a Ostravy.
  • Řecko - Chalkidiki

    Chalkidiki každý rok láká letoviski Sarti, Polichrono a Fourka. Dojedete sem i autem, na pevnině můžete za poznáním a historií a pláže na Sarti jsou opravdu božské.
  • Bali naleznete i na Krétě

    Letovisko Bali naleznete na řeckém ostrově Kréta. Je to záliv, kde nejsou vlny, ale typická řecká rodinná pohostinnost.